Naše kosmetika nepomáhá jen fyzické kráse!

Dermatologické obtíže jsou stále častější. Mezi nejznámější patří ekzém, lupénka nebo třeba alergie na slunce doprovázená nepříjemnou vyrážkou. Ani v jednom případě se nejedná o nic, co by postiženému jedinci přidávalo na sebevědomí. Právě naopak. Jak se ale musí cítit člověk, který trpí onemocněním zvaném ichtyóza? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, při kterém dochází k vysušení kůže. Na té se dělají oteklé mapy a šupinky. Všechny tyto příznaky ji činí velmi citlivou. V Kosmetikomatu jsme se rozhodli právě těmto lidem život alespoň trochu usnadnit. Půjdete do toho s námi?

Spojili jsme se spolkem Ichtyóza, který takto postiženým lidem pomáhá a ulehčuje jim. Zajišťuje setkávání pacientů se stejnou diagnózou, jejich rodin a předávání potřebných informací formou besed na školách. Podporují desítky dětských a dospělých pacientů s onemocněním Ichtyóza, s jejichž detailními příběhy se můžete seznámit na webu ichtyoza.cz. „Přesné statistiky o tom, kolik v Čechách a na Slovensku lidí ichtyózou trpí, nemáme. Pravidelně se setkáváme s 56 pacienty,“ prozrazuje předsedkyně spolku Hana Kadlecová a dodává: „Spolek jsme založili jako rodiče nemocných dětí, nemáme žádné provozní náklady jako je nájem či výplaty. Naši činnost děláme proto, že jako rodiče těchto dětí v tom vidíme ohromný smysl. Naše pomoc pro pacienty není finanční, ale materiální. Čili sháníme pro ně zdravotní materiál, pomůcky a emolienční přípravky.“ Jen pro představu – u dítěte ve věku 10 let se měsíční částka, která není nikterak hrazená zdravotní pojišťovnou, pohybuje okolo 13 tisíc korun. A to se jedná pouze základní potřeby, bez kterých se pacient neobejde. Pokud k tomu přičteme emolienční materiál, který pacientům ulehčuje jejich bytí, dostaneme se na částku kolem 20 tisíc korun! K tomu je třeba počítat s věcmi na ochlazování, protože pacientům nefunguje termoregulace.

Už z tohoto výčtu je jasné, že tato nemoc není náročná jen po finanční stránce, ale i psychicky. I na to spolek Ichtyóza myslí. „Další naší aktivitou jsou srazy a ozdravné pobyty, které se konají v sirných lázních Hotelu Termal Mušov, protože je zde nejvíce sirnatá voda, která dělá kůži s ichtyózou dobře. Děti se zde na prodlouženém víkendu nejen společně zabaví a odvezou si kromě vzpomínek a pocitů, že na vše nejsou sami i materiální pomoc v podobě hydratačních krémů, ale hlavně díky sirnaté vodě i mnohem lepší stav kůže. Také zde probíhají odborné přednášky ze stran lékařů a odborníků z dermatologických firem. Za nás rodiče mohu říci, že kromě všeho zmíněného si odvážíme zkušenosti, a hlavně sílu na další dny. Tyto pobyty se nejvíce nemocným dětem s ichtyózou snažíme hradit, tak aby si pobyt mohly dovolit a stav kůže zlepšit a projevy nemoci eliminovat.

Před a po použití Blandice masky

Spolku jsme dali k dispozici na vyzkoušení některé výrobky z naší nabídky (např. My Ato Intenzivní krém nebo jemnou pěnu s panthenolem pro zklidnění citlivé a suché pokožky JeuDérm Expert – MyAto mousse), které jim mohli s jejich obtížemi pomoci. Paní Kadlecová vysvětluje, že toto onemocnění je skutečně nevyzpytatelné a může se projevovat různě: „Od drobných projevů, které jsou zaměnitelné se zarudlou kůží po nekontrolovaném opalování, až po nánosy ztvrdlé kůže, které mohou praskat a být velmi bolestivé, a stejně tak způsobující nemožnost potit se. Celková diagnóza má doprovázející symptomy jako právě nefungující termoregulaci, ale i svědivost, záněty kůže.

A jaké produkty pacienty s ichtyózou nejvíc zaujaly? „Měli jsme možnost zkoušet krémy z řady MyAto, které kůži krásně hydratují. Také jsme si velmi oblíbili textilní masky s kyselinou hyaluronovou a aloe vera a úžasné hydrogelové masky,“ shrnuje za spolek paní Kadlecová.

Tím ale s pomocí ani zdaleka nekončíme. Zapojit se nyní můžete i vy!

Po nákupu jakéhokoli výrobku, který vám vyhovuje, se v košíku objeví možnost libovolného finančního příspěvku na produkty pro lidi trpící touto poruchou. My vybranou částku zdvojnásobíme a nadace od nás získá produkty, které malým pacientům s touto nemocí uleví alespoň částečně od jejich problémů. Pacienti s ichtyózou tak dostanou přesně to, co potřebují, a to díky Vám!

Pokud Vás zajímá více informací o spolku, vše naleznete zde: SPOLEK ICHTYÓZA